Primer solidno izolovane kuće, vlasnik Miladin Gligorijević, Batočina, gde se za 146m2 stambenog prostora mesečno troši 8-10 hiljada dinara struje za grejanje.
Iako sam često pominjao sve prednosti korišćenja sistema Oganj u poređenju sa grejanjem na gas, mislim da je nakon gasne krize u januaru nepotrebno i neukusno dodatno pričati na tu temu. Takođe, dovoljno je u prethodnim brojevima rečeno i o svim prednostima upotrebe električnog kotla Oganj u uobičajenim uslovima naših objekata i cena energenata i električne energije.
U ovom tekstu posebnu pažnju bih želeo da posvetim međuzavisnosti koja postoji između sistema za grejanje i izolacije objekta koji grejemo – odnosno zaista isplativim rešenjima XXI veka.
Naime, mi se još uvek natežemo da li je, ili nije, dovoljno 5cm stiropora za izolaciju, a stvari su u svetu otišle veoma daleko. Standard koji postoji u nekim zemljama Evrope je nešto što se ovde još uvek ni ne razmatra, bez obzira da li se radi o javnom, poslovnom ili stambenom objektu...
Pasivne kuće (PassivHaus) troše 3 litra lož ulja po 1m2 za godinu dana, ili, preinačeno u električnu energiju – 15kWh/m2 za godinu dana. Dakle, kuća od 100m2 koja ima odličnu termoizolaciju troši 1.500kWh godišnje! Šta to znači? Iako morate imati neki sistem za grejanje, ključnu ulogu kod potrošnje za grejanje igra termoizolacija objekta. Da li je sa našom praksom slabe ili nikakve termoizolacije moguće imati i približno ovu potrošnju za grejanje? Ne.
Kod svakog proračuna za troškove grejanja prostora mora se uzeti u obzir i termoizolacija kao osnovni preduslov. Npr. kod nas često srećemo primenu stiropora za demit fasade koji je debljine samo 5cm. Pri tome, retko kome padne na pamet da demit fasada, sa najmanje 10cm stiropora (koliko je potrebna debljina za naše uslove), neće biti duplo skuplja zato što je stiropor duplo deblji.
Cena stiropora se kreće oko 33din/cm debljine, tako da je 10cm za manje od dva evra skuplje nego 5cm. Na 13-15 evra, koliko košta kvadrat demit fasade bez obzira na debljinu stiropora, ovo čini razliku u ceni od oko 15% dok je razlika u efikasnosti 100%!
Isto tako, primenom i boljih izolatora od jednostavnog EPS-a, koji koštaju nešto više ali su i značajno boljih karakteristika, vi ste zapravo dugoročno obezbedili sebi nižu cenu grejanja sa relativno malom razlikom u početnom ulaganju.
Oganj, kao izuzetan energetski efikasan uređaj koji ume da štedi struju, nemoćan je kao i svaki drugi uređaj kada treba efikasno da zagreje prostor koji ima velike gubitke toplote. Voda u vašem grejnom sistemu može imati i 60ºC, ali ukoliko na sve strane imate gubitke, radijator će biti topao, ali sama prostorija ne.
Veće početno ulaganje jeste nešto na šta se većina naših investitora ježi, bez obzira o čemu da se radi. Njih nije briga što rok, npr. kod isplativosti termoizolacije, može biti i jedna grejna sezona. Ovakav stav je veoma teško promeniti kod ljudi, ali insistiranjem na ispunjavanju propisa u gradnji država može uštedeti milione kilovat-časova.
Pored termoizolacije kao još jedno odlično početno ulaganje mogu da navedem korišćenje dodatnog rezervoara kod sistema centralnog grejanja, zapremine od oko 1.000 litara. Ukoliko ste u mogućnosti da postavite jedan ovakav rezervoar u sklopu vašeg grejanog sistema to će dodatno umanjiti vaše troškove nekoliko puta. Razlika u ceni više i niže tarife kreće se u rasponu od skoro šest puta. Ukoliko je niža oko 2RSD po kW, viša je 11,5RSD po kWh, što praktično znači da bi noću trebalo pojačati grejanje za par stepeni kako bi voda u rezervoaru, a zatim i sam prostor, akumulirali više toplote.
Ukoliko u toku noći Ognjem zagrejemo 1.000 litara vode na 80ºC, neće postojati potreba za trošenjem skupe struje tokom čitavog dana. Inače, svi sistemi koji se zasnivaju na prenosu toplote vodom apsolutno preporučuju korišćenje veće akumulacije.
Treća stavka koja će znatno doprineti energetskoj efikasnosti objekta jeste podno grejanje. Tada će rezervoar ispunjavati funkciju i kada temperatura vode padne na 25-26ºC, dok je za radijatorsko grejanje neophodno preko 45ºC.
Ovo su samo neki od načina da se napravi pravi korak ka uštedi novca za grejanje. Taj pravi korak je dogrevanje konstantno toplog prostora za razliku od neprestanog zagrevanja loše izolovanog objekta. Dobra izolacija i akumulacija vode koju zagreva efikasan i pouzdan uređaj kao što je Oganj, ključ su dugoročne štednje. Dobro izolovani zidovi akumuliraju toplotu tokom noći kada je struja jeftinija, zatim, zajedno sa ugrejanom vodom iz rezervoara, tokom dana emituju toplotu u prostoriju.
Izuzetnost električnog kotla Oganj prepoznata je i van naše zemlje. Dobijen je CE sertifikat i uskoro bi ovaj proizvod trebalo da se nađe ne tržištima šest zemalja Centralne i Zapadne Evrope. Međutim, pitanje je da li smo mi spremni da prihvatimo njihova rešenja i njihove standarde koji vode energetskoj efikasnosti.
Izvor: Buildmagazin.com
Miroslav Marković, autor električnog kotla Oganj
Miroslav Marković, autor električnog kotla Oganj